Czwartek, 21 listopada 2024
W ciągu 10 lat istnienia Muzeum, w jego progach gościło wielu przedstawicieli polityki, ministrowie, dyplomaci polscy oraz z innych państw, twórcy kultury i nauki. Odwiedzili je również znani działacze emigracji niepodległościowej z Londynu, m.in. były premier prof. Edward Szczepanik, rektor Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie prof. Jerzy Gawenda, prof. Stanisław Portalski, prof. Zygmunt Szkopiak oraz minister Walery Choroszewski z Londynu.
W 2001 r. gościł w Muzeum Radosław Sikorski - wiceminister spraw zagranicznych RP (obecnie minister tego resortu), który wygłosił wykład nt. Aktualna polityka zagraniczna RP, inaugurując działalność podyplomowych studiów w zakresie kontaktów międzynarodowych i dyplomacji.
Kilkakrotnie, począwszy od 2001 r., gościł na specjalnie zorganizowanych w Muzeum spotkaniach Ryszard Ciskowski ze Stanów Zjednoczonych, który pełnił funkcję Dyrektora Krajowego Kongresu Polonii Amerykańskiej, prezesa Fundacji Polsko-Amerykańskiej i wiceprezesa Światowej Rady Badań nad Polonią. Gość przekazał do zbiorów Muzeum cenne publikacje książkowe oraz pamiątki dotyczące historii Polski oraz wychodźstwa polskiego.
Kierownictwo Muzeum przygotowało w 2001 r. wizytę prof. Andrzeja S. Nowaka z Michigan Uniwersity w Ann Arbor, wybitnego specjalisty w dziedzinie budowy i eksploatacji mostów, mieszkającego na stałe w Stanach Zjednoczonych, doradcy ponad dwudziestu rządów oraz NATO w dziedzinie niezawodności mostów. Profesor A. Nowak spotkał się ze studentami, przedstawicielami władz Bydgoszczy oraz świata biznesu. Gość podjął się zadania propagowania działalności Muzeum oraz promocji bydgoskiej uczelni w Stanach Zjednoczonych, zarówno w swoim uniwersytecie, jak i w szerokich kręgach amerykańskiej Polonii.
Od połowy maja do połowy czerwca 2004 r. przebywała w Polsce Zuzanna Pankanin z Francji; była bardzo częstym gościem w Muzeum. W wyniku nawiązanej współpracy powstała m.in. wystawa "Walki w Normandii i Szlak bojowy gen. Stanisława Maczka".
24 września 2004 r. odwiedzili Muzeum Danuta i Feliks Rembiałkowscy ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, zapoznając się z najnowszymi nabytkami oraz pracą naukową i działalnością organizacyjną placówki. Z inicjatywy dyrekcji Muzeum odbył się wspólny wyjazd do Lubostronia, gdzie goście ze Stanów Zjednoczonych zapoznali się z zabytkami i dziełami sztuki zgromadzonymi w Pałacu. Na wniosek Kierownika Zakładu Historii Najnowszej i Współczesnej Powszechnej oraz Badań nad Polonią oraz dyrektora Pałacu mgr. Andrzeja Budziaka przy pełnej akceptacji gości ze Stanów Zjednoczonych, historyczny zabytek w Lubostroniu został nazwany Pałacem Polonii.
W ciągu minionych lat Muzeum odwiedzili również m.in.: